
Eurofert CZ s.r.o. EUROFERT s.r.o. Eurofert ENG. s.r.o.
Otázky a odpovědi
proč kal termicky zpracovat ? existují jiné možnosti ?
zkusme vylučovací způsob :
do půdy ? zemědělství ? už snad raději ne a pak zakázáno
skládkovat ? a kde ? to už raději také ne, zakázáno
spoluspalování ? OK to by šlo, ale stejně jako předchozí řešení je zatíženo dopravou nehledě na další okolnosti
zbývá jediné zpracovat co nejvíce kal přímo na místě jeho vzniku tj, přímo v areálech ČOV, tj.nejlepší způsob
—————
proč je termické zpracování kalů nejšetrnější způsob jeho likvidace vzhledem k životnímu prostředí ?
snižuje množství kalu přímo na místě jeho vzniku až o 87 % , výrazně sníží zátěž okolí dopravou, produkt procesu je sterilní a nebezpečné látky z kalů jsou bezpečně navázany na sorbentech
—————
co je vlastně výstupem z procesu TZK ?
kal ( který je obvykle na výstupu z ČOV ) obsahuje 75 % vody, 12,5 % spalitelných látek a 12,5% popelovin. Ve složení kalů z různých destinací jsou z hlediska termického zpracování nepodstatné rozdíly. ( zdroj ČSAV ). Po zpracování kalu nám zůstanou popeloviny cca 12,5 %, musíme, ale připočíst aditiva z procesu čištění emisí a úlet opotřebených částic fluidní vrstvy cca 2,5% .
Termickým zpracováním kalu snížíme jeho množství o cca 85 %. Výstup jsou sterilní a veškeré škodlivé látky jsou pevně navázány v nevyplavitelné formě na sorbentech. Zpracovaný kal je velice sypký, pudrovité konzistence a načervenalé barvy ( Fe)
—————
není to příliš drahé ?
Technologie TZK není lacinná záležitost, ale jiné způsoby zpracování nejsou také levné. V současné době jsou metody přibližně v nákladech vyrovnané, technologie TZK je v současné trochu dražšší, ale vývoj směřuje k zcela opačnému výsledku. Zpracování metodou TZK přímo v místě vzniku bude do blízké budoucnosti nejlacinější a nejšetrnější způsob jak se s množstvím kalů vyrovnat.
—————
pro jak velkou aglomeraci se vyplatí postavit TZK kalů ?
vzhledem k nutné technologi a to především k systémům MaR ( měření a regulace ) a také k minimálnímu stabilnímu chodu technologie danému velikostí je rozumná hranice efektivnosti někde kolem 100 000 obyvatel, tj. 1t kalu /hod. Lze navrhnout a postavit TZK o nižšším výkonu cca od 500kg/hod, ale náklady spojené s její výstavbou jsou stejné jak pro TZK pro 100 000obyvatel.
—————
může TZK nahradit některé technologie ČOV a lze také zpracovat nevyhnilý kal ?
ano na obě otázky lze odpovědět ano, máme praktické zkušenosti. V našem zařízení lze zpracovat i nevyhnilý kal. Mužeme tak obejít některé stávající technologie ČOV. Nevyhnilý kal je energeticky bohatší a tak má jeho sušina větší výhřevnost, ale na druhé stránce obsahuje více vody. Pokud má ČOV goegeneraci ( vyhnivací nádrže, plynojemy atd...) v dožívajícím stavu můžeme nabídnout řešení. cena technologie TZK je srovnatelná s cenou koegenrační jednotky ale vyřeší dva problémy naráz. Je to jednoznačně cesta k úsporám a také samozřejmě jednodušší a čistější.
—————
co bioplyn? lze využít ve vašem zařízení a kdybychom zpracovávali nevyhnilý kal není škoda bIoplynu jako zdroje energie ?
ano pokud je požadavek na využití bioplynu jako přídavného paliva v našem zařízení je to samozřejmě možné. Bioplyn není v žádném případě zrovna ideální palivo. Průměrné složení bioplynu je 60% methanu, zbytek CO2, vodní para a vše možné. Má podstatně nižšší výhřevnost než methan ( zemní plyn ) ale je agresivní a potřebuje trošku zvláštní zacházení. Nerezové potrubí, v našem případě pomocné dmychadlo atd...
—————